Odchov mláďat

Mláďata po vylíhnutí mají žloutkový váček, ze kterého ještě až 4 dny mohou v pohodě přijímat potravu. Je proto vhodné, abychom mládě po vylíhnutí přendali jen do samostatné mističky s vlhkým vermikulitem a ponechali jej ještě alespoň den v inkubátoru. Druhý den po vylíhnutí už by se mu měl žloutkový váček zatáhnout do plastronu a plastron se uzavřít. Pokud bychom mládě rovnou po vylíhnutí dali ven z inkubátoru, mohlo by se stát, že si žloutkový váček utrhne a vykrvácí, protože čerstvě vylíhnuté mládě je velmi lekavé.

 

Do terária tedy mládě přendáme až druhý, lépe třetí den po vylíhnutí. Napřed zkontrolujeme, jestli má žloutkový váček plně zatažený do plastronu, abychom neriskovali jeho utržení, případně zanesení nějaké infekce. Mládě obvykle přijímá potravu ihned, avšak vždy až poté, co již nemůže žít ze žloutkového váčku. Proto pokud ještě 3-4 dny po vylíhnutí potravu nepřijímá, není třeba se příliš znepokojovat.

 

V teráriu bychom měli mít v zásadě stejné podmínky jako pro chov dospělých želv uhlířských, avšak se zásadním rozdílem, že doporučuji mít pro mláďata terárium více vlhké a teplé. Kombinace vlhka a chladna je velmi nežádoucí, vlhko musí být vždy v kombinaci s teplotou kolem 30° C.

 

Mláďata jsou zvědavá, proto neumísťujeme (alespoň ne do okolí zdrojů tepla) žádné předměty, na které by se snažila vylézt a riskovali bychom tím jejich pád na krunýř – obtížně se umí sama otočit a velmi snadno se přehřejí, což by mohlo vést k jejich úhynu. V teráriu musí mít mělkou misku s vodou, ze které pijí a někdy se v ní i koupají. Vodu bychom měli měnit denně, pokud do ní vykonají svoji potřebu, pak pokud možno ihned, aby z toho ostatní mláďata nepila. Zásadní je každou krmnou dávku sypat uhličitanem vápenatým a podávat mláďatům drcené skořápky, abychom je na ně navykli. 

 

Mláďata je vhodné každý týden koupat ve vlažné vodě a pravidelně vážit. Mě se osvědčilo je koupat pod UV lampou Osram Ultravitalux 300W, protože hodně hřeje a mláďata tak neprochladnou v místnosti o pokojové teplotě. Pokud nemáme v teráriu UV lampu (neboť jak jsem již uvedl v předchozích kapitolách, želvy uhlířské se pod ní vůbec nezdržují), pak je nutné, aby doba koupání želv pod UV lampou byla skutečně pravidelná, týdenní, a trvala minimálně hodinu, jinak musíme zdroj UV dodat i do terária a ubrat stinných míst, aby UV paprsky pronikly do co nejširšího prostoru.