Snášení vajec

Dle mých zkušeností se blížící doba snůšky pozná podle toho, že samice začne být velice nervózní, nevydrží chvíli na jednom místě, chodí neustále po teráriu i do míst, která jindy v průběhu roku vůbec nenavštíví a snaží se stavět na zadní a šplhat po stěně terária. Pokud k tomu začne i očichávat substrát, či dokonce jej požírat nebo hrabat průzkumné jamky, je to jasné znamení, že do týdne, maximálně do 10 dnů bude následovat snůška vajec. Jak uvádím, je dosti obtížné předem odhadnout okamžik, kdy bude samice snášet a v jakém období bychom tedy měli usnadnit její přípravu na tvorbu vajec větším množstvím podávaných dávek vápníku. U želv zelenavých je toto období jednoduché vysledovat – dochází k němu vždy 2-3 měsíce po probuzení, takže ihned po probuzení bychom měli nabízet vaječné skořápky a potravu sypat uhličitanem vápenatým. U želv uhlířských s ohledem na výše uvedené proto doporučuji sypat úplně každou krmnou dávku uhličitanem vápenatým, aby hlavně dospělé samice měly dostatek vápníku nejen pro stavbu svého těla, ale též jim zbyl i pro tvorbu vajec. Z mých zkušeností totiž tyto želvy vaječné skořápky moc nežerou, a když, tak pouze čerstvé první den po nasypání.

 

Co se týče plodného věku želv uhlířských, ten se liší podle pohlaví a je závislý též na velikosti želvy a její kondici. Samci pohlavně dospívají dříve něž samice, obecně můžeme říci, že obě pohlaví dospívají přibližně při dosažení velikosti 20-25 cm. Samice snáší vejce každoročně, bez ohledu na to, zda jsou oplozená, či nikoliv. Pokud mají dobré podmínky, mohou snášet i několikrát do roka. 

 

Jak jsem již v úvodu naznačil, samice klade vejce do jamky, kterou si pečlivě vyhrabe zadníma nohama. Vybírá si vyhovující místo, často jej několik dní hledá, aby mělo optimální teplotu a bylo i vhodně vlhké. Vlhkost umožňuje samici lepší hrabání, protože se jí jamka opět nezasypává. Proto je samice schopná si sama místo navlhčit, pokud patřičně vlhké nenalezne. Vodu nasává kloakou z misky a pak jí vypustí na požadované místo a teprve potom začne hrabat a snášet vejce. Všechna vajíčka pečlivě zadníma nohama rovná a upěchovává substrát kolem nich, když vyklade všechna, tak je ještě zahrabe horní vrstvou substrátu, který opět ušlape a obvykle ještě udusá plastronem, takže pokud ji při snůšce nepřistihneme, je velmi obtížné poznat, kam snůšku provedla. Může se také stát, že samice vejce vůbec nezahrabe a naklade je pouze na substrát – to může (ale nemusí) být znamení, že vejce jsou neoplozená. Přesto i taková vejce doporučuji zkusit inkubovat, neboť je mohla naklást na substrát pouze proto, že výška substrátu je příliš nízká, případně byla stresována nějakým vnějším faktorem, například dotěrným samcem, či jinou samicí v okolí. Proces kladení vajec trvá obvykle kolem 1 hodiny, ale může se protáhnout klidně i na 3-4 hodiny, během nichž samice i odpočívá. Po vykladení je samice velmi hladová a sežere na co přijde, protože mám zkušenost, že před kladením i několik dní nemusí vůbec přijímat potravu, neboť jí vejce tlačí na trávící trakt a nemá tak pocit hladu.