Strava

Tuto podsekci jsem rozdělil do 3 částí. První část bude určena problematice klasické - pro želvy nejvhodnější - přírodní stravě. Druhou část věnuji stravě uměle vyrobené a v poslední části se zmíním o důležitosti minerálních doplňků. Mláďata bychom měli krmit i 2x denně (stravují se většinou ráno a pozdě odpoledne), dospělé želvy stačí krmit každý den jedenkrát, případně vždy v týdnu udělat 1-2 dny půst a nabídnout jim jen vodu.

  

1)    Přírodní strava

 

Hned na úvod je nutné zdůraznit, že želvy uhlířské se z hlediska skladby jejich jídelníčku vymykají běžným zvykům stravování želv. Nejsou to jen býložravci, ale všežravci, jejich trávící trakt je kratší než např. u želv rodu Testudo, tudíž nemusíme striktně podávat pouze balastní rostlinnou stravu, ale můžeme si dovolit želvám nabídnout i masitou či jinou stravu.

 

Základem rostlinné potravy by tedy v letních měsících měly být luční byliny, především pampeliška, jetel, vojtěška či jitrocel. Želvy uhlířské občas neodmítají ani klasickou trávu, pokud je zamíchaná v pampelišce, tak cíleně nevybírají jen chutnější pampelišku (jako to dělají želvy hvězdnaté), ale baští všechno. K tomu můžeme nabídnout i nejedovaté květy rostlin, případně klidně i stromů (např. třešní, švestek, jabloní atd.). Nepohrnou ani listy jahodníku, ředkviček, kedlubnu či květáku. V zimních měsících pak želvy uhlířské krmíme čínským zelím, případně římským salátem a občasně můžeme nabídnout k okousání celou mrkev anebo ji nastrouhat do čínského zelí a udělat míchanici. Takovou stravu je však nezbytné sypat uhličitanem vápenatým.

 

K rostlinné potravě přidáváme 1-2x za týden ovoce – kiwi, jablko, hrušku, jahody, broskev, meruňku, meloun či mango. Citrusové plody jsou naopak velmi nevhodné, protože obsahují látky, které želvám odvádí z těla vápník. Želvy uhlířské dále milují houby, nejlépe v zimě žampiony či hlívu ústřičnou, v létě pak zbytky hub, co odkrájíte červivé, mají to i s těmi červíky, kteří jim velmi chutnají, protože masitou potravu mají rády.

 

Zmínil jsem masitou potravu – tu bychom měli želvám uhlířským podávat maximálně 1x týdně, a to šneky, kteří jsou velmi vhodní s ohledem na skutečnost, že želvy je rozkoušou i se skořápkou a přijmou tak zároveň značné množství vápníku. V zimě pak můžeme podávat kousek syrové ryby a velmi jim chutná i tuňák z konzervy. V krajním případě můžeme krmit i kočičími granulemi či masovými kapsičkami pro kočky, ale myslím, že syrová ryba či kousek vařeného kuřete je vhodnější doplněk základní stravy. Občasně můžeme krmit i vařeným vajíčkem.    

 

2)    Uměle vyrobená strava

 

Někteří chovatelé se staví kriticky proti uměle vyrobené stravě - granulím. Zastávají názor, že v přírodě želvy granule také nenajdou, tak není jediného důvodu, proč bychom jim je v zajetí měli podávat. S tímto názorem nesouhlasím. Nikdy nemůžeme nabídnout želvám to, co mohou naleznout v přírodě a sami si vybrat, co chtějí a potřebují. O slunečním svitu ani nemluvě. Takže já osobně granule podávám, je však důležité vědět, jaké granule jsou vhodné a jaké zásadně nepodávat. Mám dobrou zkušenost s granulemi Reptilix či granulemi Herbil od firmy JBL - tyto granule jsou v bio kvalitě a je to pouze lisovaná směs nejrůznějších bylin nasbíraných na alpských lukách. Nádherně po otevření voní, když se navlhčí, tak voní ještě více a není proto divu, že želvám tolik chutnají. Je však dobré je podávat spíše jen v zimě a ideálně je smíchat s pekingským zelím a to celé posypat uhličitanem vápenatým. 
 

3)    Minerální doplňky

 

Ve stravě všech druhů želv hraje důležitou roli poměr vápníku a fosforu, který by měl být minimálně 2:1, tzn. 2x více vápníku než fosforu. Ideálně je samozřejmě vyšší poměr vápníku, např. 4:1 a více. Pokud krmíme pampeliškou či jetelem, je tento poměr bohatě zachován a není již proto třeba sypat minerální látky (především vápník) na potravu. Horší situace je v zimě, pokud krmíme pekingským zelím, mrkví apod. V těchto případech musíme na každou krmnou dávku sypat ideálně uhličitan vápenatý. Já osobně kupuji prášek čistého 100% uhličitanu vápenatého v lékárně, ten si vždy nasypu např. do cukřenky a tím veškerou potravu v zimě sypu. Je samozřejmě důležité, abychom měli v teráriu dostatek UVB záření, protože jinak se želvám nevytváří vitamín D3 a nedochází tak k zužitkování vápníku a želva ho z těla zase vyloučí. Na trhu existují i přípravky, kdy je vápník doplněn přímo o vitamín D3, což jsou také ideální přípravky, ale pozor - vitamínem D3 můžeme zvíře předávkovat. Proto lepší varianta je čistý vápník a dostatek UVB záření.

 

Dalším zdrojem vápníku mohou být i vaječné skořápky. Z mé zkušenosti však mohu konstatovat, že želvám uhlířským příliš nechutnají. Chce to však skořápky pečlivě umýt a pak buď převařit nebo dát na pár minut do trouby "upéct", aby byly sterilní. Pak je dáme do hmoždíře a nadrtíme na 2-3 milimetrové kousíčky. Ty pak sypeme na zelenou potravu nebo je dáme jenom do mističky.

 

Do terária je též vhodné položit sépiovou kost, která je též zdrojem vápníku a mimo jiné i jódu. Želvy se naučí ji okusovat a vždy když dáme čerstvou, tak si přijdou hned pochutnat, protože jim voní. Není tomu tak ale u všech želv. Některým jedincům naopak smrdí, protože z ní cítí rybí zápach. V takovém případě pomůže, když sépiovou kost namočíme na 24 hodin do vody a poté usušíme na sluníčku. Ztratí tak rybí pach a želvy ji nebudou odmítat. Na trhu jsou též výrobky, které obsahují drcenou sépiovou kost. Ty jsou také dobré, avšak platíte jen za to, že vám někdo sépiovou kost nastrouhal. Já mám raději ty vcelku, protože si déle zachovají "vůni" a želvy si jejich okusováním zároveň brousí zobáky.

 

Vápník je důležité dodávat hlavně mláďatům, které mají díky svému růstu kostí a krunýře abnormální spotřebu, stejně tak jako samice v době tvorby vajec, protože vápník spotřebovávají na tvorbu skořápek a nezbývá jim žádný na případný růst (nejsou-li již plně dorostlé).

 

Kromě vápníku je dobré občas podávat i další minerální látky a vitamíny. Lepší granule mají již tyto látky obsažené v sobě a proto podáváním granulí v zimním období alespoň 1x týdně zajistíme želvám dostatečný přísun minerálních látek a vitamínů. Já mám dobré zkušenosti i s občasným posypem krmné dávky přípravkem pro nosnice Nutrimix, případně přípravkem Roboran. Oba zmiňované obsahují totiž mnoho vitamínů a minerálních látek, jejich podávání stačí v zimním období 1x do týdne.